Zprávy z Jadranu 11/2023 - EXTRA VYDÁNÍ
Tentokrát přímo z cest - vyrazil jsem do Chorvatska a posílám první informace.
V sobotu 22. dubna jsme se vydali na jarní cestu do Chorvatska. Sepsal jsem pro vás pár prvních postřehů z přípravy a z cesty.
Dálniční známky v zahraničí
Do Chorvatska jezdím zpravidla přes Maďarsko. Potřebuji tedy slovenskou a maďarskou dálniční známku. A v Chorvatsku pak samozřejmě mýtné podle počtu kilometrů.
Slovenská známka
Slovenskou známku kupuji na adrese eznamka.sk. Jaké jsou letošní ceny? Desetidenní známka stojí 12 euro, já ovšem potřebuji třicetidenní, kterou kupuji za 17 euro (moje banka mi za platbu kartou strhla 413 korun).
Maďarská známka
Pro maďarskou známku chodím na internetu na adresu ematrica.nemzetiutdij.hu. Už tam mám zřízený účet a uloženou SPZ auta, což mi vše ulehčuje. Stránka je v maďarštině, ale dá se přepnout do angličtiny. Týdenní známka (platí 10 dní - prostě se nedivte) stojí 5 500 forintů. Já opět kupuji měsíční, za kterou platím 8 900 forintů. Opět kartou. Cestou k platební bráně ještě zaškrtávám možnosti, abych dostal ze serveru informaci o začátku a konci platnosti. Z účtu mi tentokrát odchází 574 korun.
Do e-mailové schránky mi mezitím přijdou potvrzení o platbě obou známek, trochu staromilsky si je tisknu a beru s sebou. Nic dalšího není třeba řešit.
V Chorvatsku používám elektronické mýtné ENC.
Palivo
Večer před cestou jsem dotankoval auto. Nejbližší pumpa od našeho domu ji prodávala na 32,90 korun za litr.
Druhý den vyrážíme a já před překročením hranic znovu dotankovávám. Tentokrát na benzince Shell, je to poslední pumpa před vjezdem na Slovensko. Rád opouštím území ČR s plnou nádrží. Zpravidla je to ovšem zcela iracionální rozhodnutí, pohonné hmoty tady bývají o několik korun dražší než doma.
Tentokrát se ovšem pumpa v předražení opravdu překonává. Litr nafty tady kupuji za 39,90 korun za litr. Zdá se, že cenotvorbu téhle benzinky má na starosti nějaký potomek loupežníka Babinského. Jak říkám, tankovat tady je zcela iracionální.
Už po pár kilometrech míjím na slovenském území pumpu Slovnaft, kde mají naftu za 1,40 euro, tedy něco cca 33 korun za litr. Ach jo, těch 10 minut jsem mohl vydržet.
Později v Maďarsku míjím OMV s cenou 611 forintů, to je asi 37,50 koruny za litr. Maďarsko si s cenou (a dostupností) pohonných hmot užilo loni docela dost legrace, tady raději nic řešit nehodlám.
Slovinsko jen lehce “líznu”, takže cenu nafty ani nezjišťuji. Později v Chorvatsku mají benzinky INA na dálnici cenu 1,33 euro za litr nafty. Projíždím až do Splitu a předpokládám, že mimo dálnici natankuji levněji. To ovšem není pravda, nakonec znovu plním nádrž téměř na pobřeží právě za 1,33 euro za litr. Za 61,57 litru platím celkem 81,81 euro. Z účtu mi odchází 1992,79 koruny, což představuje cenu 32,37 korun za litr nafty.
Cesta
Z Olomouce vyrážíme v 6.25 hodin. Na nás je to nezvykle brzo, ale ve Splitu chceme stihnout trajekt v 18 hodin. Jedeme touhle trasou. V 7.55 přejíždíme řeku Moravu a jsme na Slovensku, v 8.35 projíždíme bývalým hraničním přechodem Rajka do Maďarska. Ve všech těchto zemích nás překvapuje hustota provozu. Je sobota ráno, ale silnice jsou docela plné. Po 10. hodině jsme ve městě Szombathely, kde plníme dětem přání a zastavujeme na chvíli u restaurace McDonald's. Pak pokračujeme v cestě, v 11.45 vjíždíme na slovinské území a ve 12.00 do Chorvatska. Když najedeme na dálnici, provoz téměř ustane. Chorvatské dálnice jsou mimo sezonu tradičně téměř prázdné. Cesta díky tomu ubíhá velmi dobře.
Při cestách k Jadranu mám zapnutou navigaci, používám svoje nastavení Waze pro jízdu přes Maďarsko, respektive mám uloženo několik navigačních bodů.
Na dálnici míjíme řadu odpočivadel, která ještě nejsou v provozu. Zimní pauza na nich ovšem skončí už 30. dubna, takže poté budou sloužit jako obvykle. A pozor! Chorvatsko před pár dny řadu “odpočívek” přejmenovalo. Zní to jako Apríl, ale fakt se to stalo. Pokud byste si tedy například s někým dávali sraz, tak se přesvědčte, že mluvíte o stejném místě, případně že se ještě pořád jmenuje stejně. Já si včera všiml, že dřívější “Vrpolje” se nyní jmenuje “Vrpolje Primorsko”, řada dalších změn je ale radikálnější. Seznam najdete na portál Autonet.
O půl šesté večer jsme ve Splitu, o chvíli později v přístavu a najíždíme na trajekt směr ostrov Brač, kde jsme o padesát minut později. O našem zdejším ubytování napíšu později.
Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se k nám a žádná důležitá informace vám neunikne.
A to je protentokrát vše. Díky za všechny náměty a připomínky, postupně se je snažím zapracovat do obsahu. Pokud se vám Zprávy z Jadranu líbí, doporučte je prosím i svým příbuzným, kamarádům, či známým, kteří mají Chorvatsko rádi.
Ivo Heger
Jezdíme z Prahy přes Brno, Vídeň, Záhřeb, v červenci si to dáme znovu, jen ty ceny ty mě v Chorvatsku docela děsí...
Výborný článek, jen dotaz: proč přes Slovinsko? Tam se platí dálnice nebo se mýlím?