Zprávy z Jadranu startují prvním dílem. Děkuji všem, kteří se ke mně připojili. Dnešní vydání mimo jiné shrne, co se změnilo od loňského roku.
Chorvatskými kunami už nezaplatíte
Od 1. ledna 2023 přešlo Chorvatsko na placení eurem. Kuny už proto v běžných obchodech neuplatníte. V současné době můžete ještě vyměnit kuny za eura v komerčních bankách a na poštách. Příští rok už vám je vymění pouze Chorvatská národní banka.
Schengen vám usnadní překonání hranic
Druhou novinkou je přistoupení Chorvatska do schengenského prostoru. Na hranicích vás tak už běžně nebude nikdo zastavovat. Sám jsem si to vyzkoušel už počátkem ledna. Budovy na hranicích skutečně osiřely. Zůstaly ovšem omezení rychlosti, tak před přechody dejte nohy z plynu.
Pokud byste si nebyli jisti, co můžete přes hranice převážet, nebo potřebovali jakkoliv pomoci, obraťte se na naše velvyslanectví. Má i docela slušnou stránku na webu ministerstva zahraničí.
A teď něco z kultury
Letos uplyne pět let od smrti nejpoppulárnějšího chorvatského muzikanta Olivera Dragojeviće. Když u Jadranu přijdete do obchodu nebo si sednete v restauraci, velmi brzy uslyšíte některou z jeho písní. Pokud jej neznáte, přikládám vám jednu písničku níže a vy si sami můžete najít další.
Poznáváme regiony Chorvatska - díl první
Slavonie - východní region pro všechny smysly
Slavonie je zemí legend a tradic, které se hrdě předávají z generace na generaci. Místní obyvatelé slaví dožínky a milují místní hudbu a kroje. Úrodná oblast Panonské nížiny s rozsáhlými, nekonečnými zlatými poli, mohutnými říčními toky a záplavovými oblastmi, především oblasti proslulého "Zlatého údolí", tvoří produkční základnu pro víno a obilí, a tím i sýpku země. Svěží příroda září mnoha barvami a je protkána zelenými kopci. Už Římané objevili tento zvláštní kout země a i dnes se Slované vyznačují úctou ke své zemi a zvláštní hrdostí na svůj kraj. Region byl znovu a znovu osidlován, ať už šlechtici s venkovskými statky a hrady pro lov a rybolov, nebo vinaři s lákavými vinnými sklepy. Pestrý obraz doplňují folklorní festivaly, na nichž se stále udržuje mnoho tradic a místní obyvatelé se účastní průvodů v malebných tradičních krojích. Můžete také vidět a cítit chutě, zejména slavný požežský viniční rožeň nebo typický rybí guláš zvaný Fiš paprikaš.
Více o Slavonii se dozvíte na webu Chorvatského turistického sdružení, které nám poskytlo i tento text.
Zprávy o počasí
Pokud se chystáte vydat v příštích dnech do Chorvatska, je tady krátká předpověď počasí. Ve vnitrozemí je tento týden 13 - 17 stupňů, polojasno a ve druhé polovině týdne mohou přijít bouřky. Na pobřeží je 13 až 15 stupňů, oblačno a stejně jako ve vnitrozemí od čtvrtka hrozí bouřky.
Recepty z Chorvatska
Burek
Těsto
800 gramů hladké mouky
1 lžička soli
1 lžíce oleje
500 ml vody
Vše smíchat, důkladně zpracovat. Rozdělit na tři části, vytvarovat bochníky, ty rozválet do placky o průměru cca 25 cm.
Placky potřít olejem, přeložit napůl a dát na chvíli odpočinout na pomoučený plech.
Náplň
400 gramů mletého masa
150 gramů cibule
1,5 lžičky soli
1 lžička pepře
Vše promíchat.
Finální kompletování
Těsto na stole roztáhnout na velkou plochu, cca 2 metry čtvereční.
Na jeden kraj rozprostřít maso, zbytek těsta do poloviny plochy potřít rozpuštěným máslem. Polovinu zatočit a odříznout.
Videorecept
A to je protentokrát vše. Pokud víte o někom, kdo by chtěl naše Zprávy z Jadranu odebírat, odkažte jej na náš web, kde se může přihlásit.