Zprávy z Jadranu 13/2023
Ještě pár poznámek k "drahému Chorvatsku", budoucnost mýtných bran, tipy pro motorkáře a recept na rybu z grilu.
Chorvatsko je rájem i pro motorkáře
Pokud jste někdy byli v Chorvatsku, jistě znáte Jadranskou magistrálu, tedy silnici vedoucí od severu k jihu po celém pobřeží. A teď si představte, že se po ní vydáte na motorce. S větrem ve vlasech a sluncem v očích budete okouzleni malebnými výhledy na křišťálově čisté moře a rozeklané útesy. Jadranská magistrála je jednou z nejkrásnějších silnic ve Středomoří a táhne se od Istrie až k Prevlaku. Je zařazena do knihy 501 nejlepších lokalit světa a každoročně přiláká tisíce turistů. Mnozí ji také nazývají sestrou legendární trasy podél italského amalfského pobřeží.
Ale to není všechno - Chorvatsko nabízí také jedny z nejlepších terénních motocyklových tras v Evropě. Můžete změřit své síly a prozkoumat nedotčenou přírodu pohoří Velebit prostřednictvím jedinečné krásy Mistrovské cesty. Pokud jste o této nejkrásnější chorvatské horské silnici ještě neslyšeli, nyní je ten správný čas se s ní seznámit. Tato 200 let stará silnice představuje vrchol tehdejší silniční architektury, která navzdory svému stáří splňuje dnešní bezpečnostní standardy, a spojuje Obrovac se Sveti Rokem přes pohoří Velebit. Jde o 41 kilometrů dlouhou makadamovou silnicí, na které toho spoustu zažijete.
Já jsem zrovna včera podnikl (ovšem autem) tradiční cestu po poloostrově Pelješac a umím si představit, že i zdejší krajinu si motorkáři umí pořádně užít. Druhý největší chorvatský poloostrov je známý svou krásnou přírodou a plážemi, vynikajícím vínem a salinami ve Stonu.
Ve Stonu můžete vystoupit na kamenné hradby, které jsou považovány za druhou nejdelší soustavu opevnění na světě, hned po Velké čínské zdi. K obědu si určitě dejte místní ústřice, protože v nedalekém zálivu Bistrina se nachází jedna z největších farem na chov ústřic a slávek na východním pobřeží Jadranu a tyto mořské plody můžete téměř kdykoli a čerstvé ochutnat ve zdejších četných restauracích a tavernách.
Ze Stonu se vydejte směrem k Orebići a nechte se unášet fantazií. Budete míjet vinice a sklípky, kde můžete ochutnat lahodná vína a pokochat se výhledem na krásný ostrov Korčula. Plavbu na tento ostrov, rodiště Marca Pola, doporučujeme nejen pro jeho podmanivou přírodu, ale také pro velké množství kulturně -historických památek. Město Korčula je jednou z nejcennějších městských památkových rezervací Středozemí.
Jedním z nejoblíbenějších úseků mezi motorkáři je určitě Plominka. Přestože celá trasa z Rijeky přes Opatijskou riviéru je pro motorkáře mimořádně krásná, úsek z Mošćeničky Draga do Voziliće je rozhodně nejkrásnější částí celého Kvarnerského zálivu. Z Opatije se vydejte směrem na Mošćeničku Dragu a pokračujte podél moře po klikaté silnici, která v jednom místě odbočuje doprava na Plomin a Vozilići. Celková trasa měří asi 24 km a dá se zvládnout za půl hodiny. Přestože je tato trasa krátká, bude se vám bude líbit. Při jízdě podél kvarnerského zálivu si navíc užijete výhled na Cres a Krk.
Pokud jde o ubytování, Chorvatsko nabízí motorkářům dostatek různých možností. Můžete si vybrat z řady kempů, hotelů a soukromých apartmánů, které budou vyhovovat vašim potřebám a rozpočtu.
V tomto textu jsem využil informace z tiskové zprávy Chorvatského turistického sdružení.
Jak to bude s chorvatským mýtným?
Po vstupu do Schengenu zbývá návštěvníkům Chorvatska jedna překážka (v sezoně občas docela velká) v plynulém projetí až k Jadranu. A tou jsou mýtné brány. Pokud tedy nepoužíváte ENC, s nímž je průjezd přece jen plynulejší. O zavedení systému, který by mýtné řešil bez nutnosti zastavovat na mýtnicích, se mluví už řadu let.
Před měsícem se něco změnilo. Společnost Hrvatske autoceste vyhlásila výběrové řízení na dodavatele Systému elektronického výběru mýtného. Předpokládá se, že projekt vyjde na 100 milionů euro. K jeho spuštění by mohlo dojít zhruba za dva roky.
Jak rostou další chorvatské ceny?
V minulých dvou vydáních jsme se věnovali aktuálním cenám. Mám k tomu ještě krátký dodatek, abychom viděli, jak velké mohou být rozdíly ve zdražování v jednotlivých zemích. Evropský statistický úřad Eurostat hodnotil rozdíly v růstu cen plynu. Porovnával druhé pololetí loňského roku s druhým pololetím 2021.
Výsledky jsou zajímavé. Vůbec nejméně v Evropské unii za toto období vzrostla cena plynu v Chorvatsku (o 14 procent), které následovalo Slovensko (18 procent). “Vítězem” zdražování se stala Česká republika s růstem ceny o 231 procent (ano, o dvě stě třicet jedna procent). Chorvatsko má kromě nejnižšího zdražení také druhou nejnižší absolutní cenu (po Maďarsku).
Česká vláda má k oficiálním statistikám nějaké připomínky, na které Eurostat odpovídá v tom duchu, že jaká čísla ČR poslala, taková do hodnocení zanesl.
Celý materiál v si můžete přečíst na webu Eurostatu.
Prodloužený víkend lákal k návštěvě
Chorvatsko má za sebou třídenní volno, protože na klasický víkend navázal ještě pondělní státní svátek. Během této doby země zaznamenala asi čtvrt milionu příjezdů a téměř 900 tisíc přenocování. Je to téměř o polovinu více než v loňském roce. Tamní odborníci to mimo jiné připisují vstupu Chorvatska do Schengenu, který zjednodušil příjezd do země.
Hudební okénko
Tento týden zemřel chorvatský hudebník Jasmin Stavros. Rodák ze Splitu se proslavil jako zpěvák a jako bubeník. Na svět přišel jako Milo Vasić, kvůli kariéře v šoubyznysu si však změnil jméno, když se inspiroval svým řeckým původem. Hrával v kapele Olivera Dragojeviće i v Chorvatském národním divadle, v 80. letech odešel do Ameriky, abyse z ní později vrátil a natočil spoutu vlastních hitů. Poslední desku vydal v roce 2017.
Recepty z Chorvatska
Nejjednodušší příprava ryb na grilu
Při svém aktuálním pobytu na Makarské riviéře jsem si znovu potvrdil, že mezi nejlepší úpravu mořských ryb patří ta úplně nejjednodušší - na grilu. Tenhle postup zvládne úplně každý
Suroviny
Ryby odpovídající počtu strávníků. Nejčastěji to bývá cípal, brancin (mořčák evropský nebo též mořský vlk) nebo orada (mořan zlatý, komarča, pražma královská)
Olivový olej
Sůl
Citron
Chléb
Postup
Můžete si koupit dřevěné uhlí nebo použít prostý způsob, jaký používám já (odkoukal jsem jej od místních). Pod stromy, typicky borovicemi, si najdu dřevo sám. Nasbírám si několik hrstí šišek a drobné chvojí na podpal, přidám také větvičky o síle cca dvou až tři centimetrů. Pro snazší odhad si představte zhruba tři nákupní tašky materiálu na večeři pro čtyřčlennou rodinu. Silnější klacky nejsou třeba, dlouho by hořely a to není cílem.
Pod grilem (nebo vedle) udělám zhruba z poloviny dřeva hranici a rozdělám oheň. Když se rozhoří, přidám postupně zbytek dřeva. Nechám důkladně prohořet. Tenké dřevo shoří rychle a zbude po něm spousta žhavých uhlíků, které rozprostřu na plochu potřebnou ke grilování. Uhlíky musí žhnout, ale nesmí už hořet plamenem. Pokud z některého během grilování začnou šlehat plameny, stříknu na něj trochu vody. Mám pro ty účely připravenou půllitrovou PET lahev, v jejímž vršku dělám malý otvor. Cílem není všechno zahasit, ale pouze udržovat uhlíky žhavé.
Ryby dopředu pouze vykuchám (pokud už nejsou) a těsně před přípravou bohatě osolím. Potom je vložím přímo na gril. Bez marinády, bez oleje, jen tak. Griluju podle síly žáru z každé strany zhruba 5 až 7 minut. Na kůži ryby se udělá spousta puchýřků, ale není se čeho bát. Kůže je i tak moc dobrá a navíc ochrání maso před spálením. Pokud chcete k rybě jíst topinky, můžete je přidat na gril a opéct nad uhlíky. Ale pozor, chléb je hotový mnohem rychleji než ryba, leckdy stačí minuta z každé strany, pak se pečivo začíná pálit - musíte to hlídat.
Když jsou ryby hotové, přemístím je z grilu na talíř nebo tác a bohatě poliju olivovým olejem. Opravdu nešetřete a počítejte na každou rybu třeba cca polévkovou lžíci oleje. Rozdělte ryby na talíře, pokapejte citronem a večeře je připravena. Přikusujte chléb, přidejte dostatek zeleniny.
A pozor, uhlíky pod grilem mohou být žhavé ještě klidně několik hodin, tak je dobré mít ohniště trochu pod dozorem.
Dobrou chuť!
Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se k nám a žádná důležitá informace vám neunikne.
A to je protentokrát vše. Díky za všechny náměty a připomínky, postupně se je snažím zapracovat do obsahu. Pokud se vám Zprávy z Jadranu líbí, doporučte je prosím i svým příbuzným, kamarádům, či známým, kteří mají Chorvatsko rádi.
Ivo Heger