Zprávy z Jadranu 14/2023
Krajina náčelníka Apačů, sedm tisíc let stará silnice u Korčuly, ale také praktické rady, jak si během pobytu u Jadranu zařídit neomezený internet.
Jak na rychlý internet v Chorvatsku?
Před časem jsem na svém webu popisoval, jak se rychle a levně připojit v Chorvatsku na internet pomocí jejich datových SIM karet určených pro turisty. Je to velmi jednoduché a dostupné. Karty totiž mají i v trafikách a na kdejaké benzince. Tento týden jsem aktualizoval ceny pro letošní rok.
A1
Spolehlivé připojení A1 Tourist 4G SIM karta stojí v roce 2023 rovných 10 euro. Můžete ji používat jeden týden zcela bez omezení a stahovat i nahrávat libovolné množství dat. Kartu zprovozníte jednoduše vložením do modemu, tabletu nebo mobilu, nemá nastavený žádný PIN a připojení funguje hned. V „balíčku“ jsou i volné minuty volání, ale ty pravděpodobně nevyužijete.
Hrvatski Telekom
Velmi podobnou nabídku má také Hrvatski Telekom, jehož kartu Visiting Croatia koupíte za 11,49 euro. Rovněž jsem ji opakovaně vyzkoušel a je je velmi spolehlivá. SIM funguje rovněž sedm dní.
Telemach
Na trhu se také objevila nabídka společnosti Telemach (dříve Tele 2). Ta inzeruje 10 dní neomezeného internetu za 10,62 euro. Telemach má na webu také informace o kartě platící 30 dní, v tomto případě je ovšem omezeno množství dat. Za cenu 9,95 euro jich získáte 10 GB. Kartu od Telemachu jsem zatím nikdy neměl, tak ji nemohu jakkoliv hodnotit.
U Korčuly našli silnici starou sedm tisíc let
Pod mořským bahnem u ostrova Korčula našli archeologové v minulých dnech silnici starou asi sedm tisíc let. Patřila k ní také osada. Vše leží v hloubce zhruba pěti metrů pod mořskou hladinou. O nálezu informoval portál 24sata.hr.
Cesta původně mířila směrem na Hvar. Kromě silnice archeologové našli kamenné nože, kamenné sekery a fragmenty mlýnských kamenů. Pocházejí z období neolitu.
Chorvatsko, to je také Vinnetou
Dokument České televize
Připomínáte si krásnou chorvatskou přírodu sledováním filmů natočených podle románů Karla Maye? Pak by se vám mohl líbit dokument České televize Po stopách Vinnetoua. Štáb se v něm vydal do národního parku Paklenica, kde spousta legendárních záběrů vznikla.
Krajina se od doby natáčení výrazně změnila. Kdysi zde bylo výrazně méně zeleně, protože je spásaly ovce a kozy místních obyvatel. Život v regionu šel ovšem dál, většina obyvatel odešla nebo se chovu zvířat vzdala. A také samotná jugoslávská vláda nechala na některých místech vysázet stromy.
Samotní Chorvaté většinou snímky v době jejich uvedení do kin neviděli a měli možnost se s nimi seznámit až v posledních letech. Největší zájem o místa natáčení proto jeví Němci, Češi, Slováci, Rakušané a Švýcaři.
Desetiminutový dokument si můžete pustit na webu České televize.
Odemknutý článek Martina Kováře
Pokud se chcete o natáčení příběhů o Vinnetouovi a vůbec o příslušných místech využitých filmaři dozvědět více, přečtěte si skvělý článek Martina Kováře na webu info.cz nazvaný Krajinou náčelníka Apačů. Skvělý text je sice jen pro předplatitele, já jsem vám jej ovšem odemknul, takže si jej můžete přečíst celý - stačí se nahoře na stránce s článkem jednorázově zdarma zaregistrovat.
Tohle je odkaz na odemknutý článek.
Máte rádi adrenalin i na dovolené?
Jestli na dovolené rádi sportujete nebo se přímo věnujete nějaké pořádné adrenalinové zábavě, možná vás zaujme nový propagační klip Chorvatského turistického sdružení. Láká k návštěvě cyklistiky, milovníky vodních sportů i amatérské horolezce. Třeba pro vás bude inspirací.
Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se k nám a žádná důležitá informace vám neunikne.
A to je protentokrát vše. Díky za všechny náměty a připomínky, postupně se je snažím zapracovat do obsahu. Pokud se vám Zprávy z Jadranu líbí, doporučte je prosím i svým příbuzným, kamarádům, či známým, kteří mají Chorvatsko rádi.
Ivo Heger