Zprávy z Jadranu 20/2023
Jak se nenechat napálit bankomatem, jak se vypořádat s komáry, krásy pěší turistiky a klub pro LGBTQ+ ve Splitu.
Jak v Chorvatsku vybírat peníze z bankomatu
Nejlepším způsobem placení v Chorvatsku zůstává platba kartou. Bude mít vždy mírně lepší kurz než platba v hotovosti, jíž předcházela výměna měny ve směnárně nebo výběr eur z bankomatu. Nicméně někdy se placení v hotovosti nevyhnete. V takovém případě je důležité vybírat správně. Můžete tak ušetřit spoustu peněz.
Bankomat při výběru peněz z účtu vedeného v jiné měně může klientovi nabídnout takzvanou konverzi. To je přímý přepočet výběru například na koruny. Znamená to, že bankomat sám stanoví kurz měny (tedy – dělá to samozřejmě provozovatel, nikoliv ten samotný stroj) a výslednou částku si strhne z vašeho účtu. Upozorňuji, že tento kurz bývá mimořádně nevýhodný a nejde jen o pár drobných, nad kterými mávnete rukou. Můžete takto běžně zaplatit o 10 procent více. Pokud ovšem konverzi odmítnete, bankomat požádá vaši banku přímo o částku v eurech a vaše banka vám z účtu strhne příšlušnou částku podle „správného kurzu“, tedy výrazně výhodněji.
Takto postupují bankomaty v řadě zemí včetně Česka, pokud do nich vložíte kartu v cizí měně. Dobře to popisuje Janek Rubeš v následujícím videu.
Takže pozor, konverzi vždy odmítněte. Bankomat si v takovém případě, když konverzi zamítnete, může říct o poplatek, bude to ovšem méně než v případě konverze prostřednictvím nevýhodného kurzu. V letošním roce jsem za jeden výběr utratil na poplatcích běžně 4 až 5 euro.
A ještě jedna rada na závěr: Podobnou situaci nemusíte zažít jen u bankomatu. Setkal jsem se s ní také v případě platby za palivo, kdy tuto konverzi nabízel platební terminál. Dokonce se vám může stát, že za vás toto rozhodnutí o konverzi udělá stiskem tlačítka samotná obsluha. Poznáte to snadno, protože částka k úhradě bude na terminálu (takže v té krabičce, ke které přikládáte kartu, případně ji zasouváte dovnitř) uvedena v korunách a nikoliv v eurech. VŽDY TO ODMÍTNĚTE a trvejte na platbě v eurech.
Chorvatsko pro milovníky pěší turistiky
Pokud dáváte přednost pěší turistice, Chorvatsko vám nabídne krásné pěší trasy a stezky. Ani nemusíte být trénovaní turisté, abyste si užili krásné procházky. Ať už si chcete užít jen jednodenní turistiku na kratších trasách, nebo se vydat na delší túru více než 400 různých turistických tras rozesetých po celé zemi nabízí začátečníkům i zkušeným turistům spoustu příležitostí, jak ukojit svůj hlad po pohybu.
Například na 2 109 km dlouhé Chorvatské dálkové stezce. Tato trasa se řídí zásadou vyhýbat se asfaltovým silnicím a zaměřit se na horské či polní cesty. Začíná v Iloku, nejvýchodnějším bodě Chorvatské republiky, a poté směřuje do nejsevernějšího bodu - Sveti Martin na řece Mura, dále prochází nejzápadnějším bodem Savudrija, kde se stáčí k nejjižnějšímu bodu Chorvatské republiky - Prevlake.
Další tipy na pěší túry naleznete webu croatia.hr.
Informace jsem čerpal z tiskové zprávy Chorvatského turistického sdružení.
Ve Splitu otvírají první klub pro LGBTQ+
Včera se v centru Splitu otevřel první klub pro LGBTQ+ komunitu. Zájemci jej najdou v Sinjské ulici 5. Informaci přinesl portál Slobodna Dalmacija.
Klub bude mít otevřeno vždy od 18 do 3 hodin. Majitelé slibují bezpečnost všech příchozích. Klub si zakládá na odhlučnění, které by mělo minimalizovat obtěžování okolí a tím i případné konflikty. X night club chce být otevřený i pro turisty a všechny příznivce komunity.
Klub už má svůj Instagram.
Jak na komáry?
Česká média jsou plná katastrofických zpráv o přemnožení komárů v Chorvatsku. Z většiny míst samozřejmě turisté hlásí zcela normální situaci, nicméně komáři jsou letos v médiích (a následně na sociálních sítích) velké téma.
Nehodlám na tuhle vlnu naskakovat, jenom řeknu, jak to řeším já. Stabilně vozím k Jadranu odpařovače do zásuvky koupené u nás v drogerii DM. Jsou levné a účinné i na chorvatské komáry.
Pokud jde o repelent ve spreji na používání venku, české se mi příliš neosvědčily. Ale kupuji si přímo na místě v tamní síti drogerií Müller jejich repelent Sarazen a ten funguje velmi dobře.
Tento přípravek mi kdysi doporučil Martin, kterého tímto zdravím. A pokud byste si chtěli v Chorvatsku pořídit nemovitost, obraťte se na něj, nebudete litovat.
Pořiďte si svou nálepku včas
Právě teď je správná doba objednat si malou samolepku na auto (nebo i jinam) Jedu do Chorvatska 2023. Získáte ji v mém malém e-shopu shop.ejadran.cz. Najdete tam i pár dalších věcí.
Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se k nám a žádná důležitá informace vám neunikne.
A to je protentokrát vše. Díky za všechny náměty a připomínky, postupně se je snažím zapracovat do obsahu. Pokud se vám Zprávy z Jadranu líbí, doporučte je prosím i svým příbuzným, kamarádům, či známým, kteří mají Chorvatsko rádi.
Ivo Heger