Zprávy z Jadranu 22/2023
Letošní hlavní novinky (Schengen, euro atd.), chorvatské mušle a skvělá muzika
5 novinek důležitých při cestě do Chorvatska
Letošní cesta k Jadranu bude trochu jiná než v předcházejících letech. Shrnul jsem pro vás ty největší změny, se kterými musíme jako turisté počítat.
Zavedení eura
V Chorvatsku už kunami nezaplatíte. Země k 1. lednu 2023 přešla na euro a původní měna platila jen první dva týdny letošního roku. Pokud vám měna zbyla z předcházejících pobytů, vezměte ji letos s sebou a proměnte si ji na poště nebo v bankce. Jde to po celý letošní rok. V roce 2024 už to bude možné jen přímo v Chorvatské národní bance, což by pro turisty mířící na jih bylo komplikované.
Kuny ještě vykupují některé české směnárny, což může být řešení pro ty, kteří se letos do Chorvatska nechystají.
Vstup do Schengenu
Chorvatsko je od počátku letošního roku součástí Schengenského systému. V lednu skončily pozemní hraniční kontroly, později také ty na letištích. Například na slovinsko-chorvatských hranicích už vás tedy nebude nikdo zastavovat a vy nemusíte předkládat doklady.
Tužší režim může naopak nastat na hranicích s Bosnou a Hercegovinou, která je nyní vnější hraanicí Schengenu. Pokud jste byli zvyklí na laxní přístup Chorvatů (a běžnou večerní totální absenci bosenské pohraniční stráže), počítejte s tím, že letos to může být napříkla při cestě přes Neum nebo do Mostaru složitější.
eRECEPT
Tento týden začalo Chorvatsko akceptovat český eRECEPT. Pokud vám jej tedy lékař pošle v době dovolené, máte možnost recept předložit v některé z chorvatských lékáren zapojených do systému. Lékárník zjistí účinnou látku a vydá vám lék, který odpovídá původnímu receptu. Může se samozřejmě jmenovat jinak, než jste zvyklí.
Lék v plné ceně zaplatíte a po návratu domů se dohodneme se svou zdravotní pojišťovnou na případné úhradě.
Dopravní předpisy
Už v polovině loňského roku vstoupily v Chorvatsku v platnost nové dopravní předpisy. Nejviditelnější změnou je zákaz používání sluchátek cyklisty i řidiči motorových vozidel. A Chorvatsko se také přidalo ke státům, kde se v případě nehody dělá “ulička pro záchranáře” uprostřed mezi pruhy. Další změny najdete na webu eJADRAN.CZ.
Chování turistů ve městech
V Chorvatsku přibývá měst, která regulují chování lidé ve svých historických centrech. Nově například v jádru Splitu nesmíte chodit polonazí (například jen v plavkách) a nesmíte popíjet alkohol na veřejnosti.
Byl jsem v Událostech České televize
V neděli 25. června 2023 byly velkým tématem večerních Událostí ČT letošní dovolené. Nechybělo samozřejmě Chorvatsko a pár větami jsem do vysílání taky přispěl. Natáčela mě moje žena na mobil mezi olomouckými paneláky.
Kdo by si chtěl pořad pustit, najde ho na webu České televize.
Mušle získaly chráněné označení původu
Evropská komise v minulých dnech zapsala do rejstříku produktů s chráněným označením původu chorvatské slávky. “Novigradska dagnja” je druh mlže Mytilus galloprovincialis chovaný na farmách v Novigradském moři a Novském ždrilu (průliv mezi Novigradským mořem a Velebitským kanálem).
Plášť mušlí je vějířovitý, trojúhelníkový nebo protáhlý vejčitý. Tělo je uzavřeno dvěma stejnými skořápkami, černo-modrou na vnější straně a bledě perleťovou barvou uvnitř. Délka nejdelší části mlže je nejméně 6 centimetrů, zatímco nejmenší hmotnost měkkýšů je 20 gramů.
Chorvatsko má nyní celkem 43 takto chráněných produktů: Krčki pršut, Ekstra djevičansko maslinovo ulje Cres, Neretvanska mandarina, Ogulinsko kiselo zelje / Ogulinski kiseli kupus, Baranjski kulen, Lički krumpir, Istarski pršut / Istrski pršut, Drniški pršut, Dalmatinski pršut, Poljički soparnik / Poljički zeljanik / Poljički uljenjak, Zagorski puran, Krčko maslinovo ulje, Korčulansko maslinovo ulje, Paška janjetina, Šoltansko maslinovo ulje, Varaždinsko zelje, Slavonski kulen / Slavonski kulin, Međimursko meso 'z tiblice, Slavonski med, Lička janjetina, Istra, Paška sol, Zagorski mlinci, Paški sir, Bjelovarski kvargl, Brački varenik, Varaždinski klipič, Malostonska kamenica, Rudarska greblica, Dalmatinska pečenica, Dalmatinska panceta, Lički škripavac, Bračko maslinovo ulje, Zagorski bagremov med, Zagorski štrukli / Zagorski štruklji, Meso istarskog goveda – boškarina / Meso istrskega goveda – boškarina, Samoborska češnjovka / Samoborska češnofka, Lumblija, Goranski medun, Dalmatinska janjetina, Slavonska kobasica i Komiški rogač.
Pořiďte si svou nálepku včas
Právě teď je správná doba objednat si malou samolepku na auto (nebo i jinam) Jedu do Chorvatska 2023. Získáte ji v mém malém e-shopu shop.ejadran.cz. Najdete tam i pár dalších věcí.
Hudební okénko
Oliver & Gibonni
Oba interprety, Oliver Dragojeviće i Zlatana Stipišiće zvaného Gibonni jsem vám už představoval. Tihle dva natočili pár písní (a taky jedno album) společně a stojí za to si je poslechnout.
Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se k nám a žádná důležitá informace vám neunikne.
A to je protentokrát vše. Díky za všechny náměty a připomínky, postupně se je snažím zapracovat do obsahu. Pokud se vám Zprávy z Jadranu líbí, doporučte je prosím i svým příbuzným, kamarádům, či známým, kteří mají Chorvatsko rádi.
Ivo Heger