Zprávy z Jadranu 27/2023
Karlovac hostí Dny piva, Češi úspěšně budují v Chorvatsku soláry, Recepty z Chorvatska - Peka, Filmové okénko - Pád Itálie, Hudební okénko - Dalmatino.
Karlovac hostí Dny piva
Pokud pojedete v těchto dnech přes chorvatský Karlovac, můžete si užít zdejší gastrofestival. Od 25. do 29. srpna ve městě probíhají Dny piva. Akce se spoustou piva, jídla a dobré muziky má tradici od roku 1984. A na jaká vystoupení se příchozí mohou těšit? Parni valjak, Psihomodo pop, Nina Badrić, Dalmatino, Opća opasnost, Detour, Grše a Djeca.
Snímek z jednoho starších ročníků naleznete níže.
Češi úspěšně budují v Chorvatsku soláry
Chorvatsko má velmi příznivé podmínky pro získávání energie ze slunečního svitu (kromě vysoké teploty, která mírně snižuje účinnost panelů). Není proto divu, že zde rostou velké solární elektrárny. A některé z nich v zemi u Jadranu úspěšně budují také Češi.
Česká skupina Woodburn Capital Partners staví u chorvatského slunného pobřeží solární elektrárnu. V průmyslové zóně obce Stankovci, na půl cesty mezi Zadarem a Splitem, roste nová fotovoltaická elektrárna s výkonem 3,7 MW. Zařízení dodá ročně 5,5 GWh elektřiny, což pokryje spotřebu asi 1 200 domácností. Práce na budování by měly skončit ještě letos.
Skupina Woodburn Capital Partners připravuje ve slunných pobřežních oblastech Chorvatska a Bosny a Hercegoviny další solární elektrárny o celkovém plánovaném výkonu 260 MW. Jednou z nich bude zařízení v Brdovci u Záhřebu. Jedna z největších solárních elektráren v Chorvatsku bude zásobovat na 2 500 domácností.
„Pobřežní oblast Chorvatska a Bosny a Hercegoviny je pro nás velice zajímavá ze dvou důvodů. Zaprvé nadprůměrným osvitem, který je až o třetinu vyšší než ve střední Evropě. A zadruhé z důvodu vyspělé elektro přenosové infrastruktury, která je součástí celoevropské sítě, ve které můžeme volně prodávat elektřinu třeba až do České republiky. Díky předvídatelným místním povolovacím procesům můžeme plánovat investice a jejich zhodnocení v čase. V regionu působíme již 8 let, a za tu dobu jsme společně s našimi partnery postavili tři velké elektrárny na spalování biomasy celkového 15 MW elektrického a 36 MW tepelného výkonu. Mají investiční hodnotu přes dvě miliardy korun. I díky těmto zkušenostem se v tomto regionu dobře orientujeme a s místními úřady a regulátory udržujeme kvalitní vztahy, které nám napomáhají i v našich dalších plánovaných projektech,“ říká Mirko Medenica z společnosti Woodburn Capital Partners.
Recepty z Chorvatska
Peka
Dnes vám nenapíšu žádný konkrétní recept, ale představím jednu formu dalmatského vaření. Je to to pečení (nebo dušení) “pod pekou”.
Co je to peka?
Peka je tradiční nádobí patřící chorvatské do kuchyně. Nádobu zakrytou druhou nádobou znali už staří Římané, kteří ji používali k pečení chleba nebo k přípravě dalších jídel například během svých vojenských tažení. Původně hliněné kusy, od určité doby vyráběné ženami na hrnčířských kruzích, se v době tureckých tažení transformovaly do železného nádobí.
Peku v určité formě znali a používali lidé na území dnešního Chorvatska, Slovinska, Maďarska, Rumunska, Bulharska, Srbska, Černé Hory, Bosny a Hercegoviny a Itálii. S mizením otevřenýách ohnišť se její využívání postupně utlumovalo, v posledních desetiletích ale opět přišlo do módy. Běžně si “ispod peke” můžete v reatauraci (zpravidla minimálně jeden den dopředu) objednat například olihně a kuřecí nebo jehněčí maso. Samozřejmě s přílohou a velkým množstvím zeleniny. Vše je připravováno v jedné nádobě. Chutě a vůně všech ingredience se tak krásně propojí, což je hlavní kouzlo tohoto způsobu vaření.
Kde koupit peku?
Pokud vás na dovolené jídlo připravené pod pekou zaujalo, možná jste si ji koupili a přivezli domů. Pokud ne, nic se neděje. Nabízí ji i několik českých e-shopů. Pokud vám mohu poradit, nakupujte na internetu uvážlivě. Pořídit si peku v zavedeném obchodě nebo e-shopu je samozřejmě v pořádku, varoval bych vás ale před nákupy například na Facebooku, kde někteří “vykukové” peku nabízí, její kvalita je ovšem mírně řečeno pochybná a zdravotní nezávadnost takového nádobí značně problematická. Budete pak od prodejců (samozřejmě až po platbě) dostávat rady o nutnosti několikahodinového vypalování nádobí a podobně - opravdu to nestojí za problémy.
A někdy příště si ukážeme konkrétní recepty.
Hudební okénko
Dalmatino
Po novince z minulého týdne si dáme něco staršího. Kapelu Dalmatino už jsem vám představoval, takže si jenom užívejte jejich muziku.
Filmové okénko
Pád Itálie
Druhá část volnéí trilogie Lordana Zafranoviće navazuje na film Okupace ve 26 obrazech, kterou jsem vám představoval nedávno. Pád Itálie se odehrává na chorvatském ostrově Šolta, mimo jiné režisérově rodišti. Hlavním hrdinou je partyzán Davorin. Ten musí proti vlastnímu přesvědčení popravit svého přítele a jeho milenku, protože žena kolaboruje s Italy. Díky tomu povýší na velitele. Sám se zamiluje do dcery místního boháče a vezme si ji za ženu. Přes ostrov se postupně převalí několik vln nájezdníků. Když Davorin ukáže lidskou tvář a některé nepřátele ušetří, ti ovšem zmasakrují vesnici a pobijí i děti. Davorinovi nadřízení z neštěstí viní právě jeho. A je to jeho vlastní bratr, kdo mu přijede sdělit, že propadl hrdlem…
Pád Itálie není zrovna oddechový film, ale rozhodně si jej pusťte.
Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se k nám a žádná důležitá informace vám neunikne.
A to je protentokrát vše. Díky za všechny náměty a připomínky, postupně se je snažím zapracovat do obsahu. Pokud se vám Zprávy z Jadranu líbí, doporučte je prosím i svým příbuzným, kamarádům, či známým, kteří mají Chorvatsko rádi.
Ivo Heger