Zprávy z Jadranu 28/2023
Objevte skvělá místa dostupná lodí, Znáte typy chorvatských větrů?, reportáž České televize, Recepty z Chorvatska - Ajvar, Hudební okénko - Vlado Kalember.
Objevte skvělá místa dostupná lodí
Podzim je časem, kdy se dá Chorvatsko skvěle poznávat z paluby lodi. Několik tipů připravených Chorvatským turistickým sdružením naleznete níže.
Pláž Zlatni rat, která se nachází na ostrově Brač, je součástí mnoha turistických brožur. Rozkládá se na několika stech metrech malebného pobřeží a jeho jedinečnost spočívá v neustále se měnícím tvaru, který formují vlny a silné mořské proudy. V bílých oblázcích Zlatého kruhu lze objevit pověstný "kámen štěstí", mušli připomínající vrásu. Podle legendy bude ten, kdo tuto mušli najde, požehnán celoživotním štěstím. Ačkoli v blízkosti není žádný speciální přístav, samotná pláž nabízí bezpečné útočiště pro námořníky, kteří hledají osvěžující každodenní koupání...
Zátoka Šunj, která se nachází na krásném ostrově Lopud, je zářivým klenotem v souostroví Elaphiti. Tato podmanivá zátoka, označovaná za klenot dubrovnických vod, vyzařuje atmosféru tropického kouzla. Díky tyrkysové vodě a sametové písečné pláži, kterou objímají vysoké útesy zdobené zelení místní flóry, je tato laguna rajským útočištěm jako žádná jiná.
Vstup do zátoky Stiniva, která je známá jako jedna z nejúchvatnějších na Jadranu a ostrově Vis, je pro námořníky jedinečným zážitkem. Od úzkého, téměř půlkruhového vjezdu, který střeží majestátní strmé útesy, se zátoka postupně otevírá a odhaluje malou oblázkovou pláž zdobenou půvabnými rybářskými domky. Stiniva je pozoruhodnou ukázkou přírodní dokonalosti a krásy, která láká mnoho turistů toužících spatřit tento obdivuhodný zázrak, i když někdy bývá kvůli své popularitě přeplněná.
Na území Národního parku Mljet se nachází Polače, největší a nejbezpečnější přístav na ostrově. V minulosti byl tento přístav častou zastávkou řeckých a římských mořeplavců, kteří zde zanechali mnoho historických památek. Jedinečnost Polače spočívá v tom, že zůstává skrytý před mořem a nachází se uprostřed čtyř podmanivých a vzájemně propletených zelených ostrovů, které působí jako přírodní ochranná bariéra. Pro jachtaře, kteří hledají bezpečné útočiště v jižní části Jadranu, slouží hluboce členitý Rogačský záliv jako ideální výchozí bod. Odtud se můžete vydat na cestu za poznáním slavných Mljetských jezer, přírodního klenotu těchto vod.
Půvabná zátoka Bili žal, která se nachází v těsné blízkosti Lumbardy a Korčuly, se pyšní prostornou písečnou pláží chráněnou před převládajícími západními větry. Toto oblíbené místo ke koupání zdobí vinice s jedinečnou odrůdou vinné révy Grk, která se vyskytuje výhradně v této oblasti Jadranu. Doporučujeme vám navštívit místní vinařství, kde si můžete vychutnat vynikající vína vyrobená v souladu s tisíciletou vinařskou tradicí ostrova.
Písečná zátoka Lojena, ukrytá na ostrově Levrnaka, je perlou v koruně Národního parku Kornati. Tato nedotčená pláž vás okouzlí svou tyrkysovou vodou, která obklopuje písečné dno a oblázkové pobřeží. Členité skalnaté pobřeží zdobí řídká vegetace typická pro oblast Kornati, harmonicky splývá s rozlehlou oblohou nad hlavou a vytváří skutečně idylickou scenérii – snový záliv. Lojena, největší zátoka na ostrově Levrnaka, oddělená úzkým průsmykem a ozdobená roztroušenými borovicemi a malebnými kamennými domky, nabízí návštěvníkům klidné útočiště se dvěma okouzlujícími restauracemi.
Zátoka Krivica je skvělým příkladem krásných zátok, které se často objevují na chorvatských turistických plakátech. Její úchvatný půvab je chráněn náručí borovicových větví, které se jemně svažují k mořské hladině a vytvářejí oázu klidu na Jadranu. Tato téměř neobydlená zátoka, zdánlivě nedotčená lidskou přítomností, se pyšní fascinujícími smaragdovými odstíny, které lákají a okouzlují. Vysoké borovice poskytují uklidňující stín, zatímco vůně jejich jehličí a rytmická symfonie cvrčků zapojí všechny vaše smysly a připomene vám, že Krivica je ztělesněním vysněné destinace.
Dobrodružní námořníci, kteří hledají nedotčenou přírodu, se často vydávají do fascinující tyrkysové laguny, která se nachází mezi ostrovem Saplun a dvěma menšími ostrovy zvanými Arženjak. Tento skrytý klenot, známý jako laguna Saplun, je rájem pro ty, které okouzlí půvab křišťálově bílého písku. Když v tomto klidném ráji zakotvíte, čas jako by se zastavil, zatímco vám v uších zní ozvěna nesčetných racků. Vzduch naplní omamná vůně borovice a váš pohled se upne k nekonečnému modrému obzoru, který je scénou čirého blaha.
Pod půvabnou vesničkou Lubenice se nachází neobydlená zátoka Sv.Ivan, která je klenotem souostroví Cres-Lošinj a pyšní se nejkrásnější pláží. Lubenice se svou středověkou pevností tyčící se na vysokých útesech nabízí úchvatné panoramatické výhledy, které budí respekt. Přestože strmá stezka umožňuje odvážlivcům vystoupat na vrchol Lubenice, doporučuje se pouze těm, kteří mají dobrou fyzickou kondici. Místo toho si vychutnejte blaženost při lenošení na lodi, obklopeni fascinujícím smaragdovým mořem a jednou z nejkrásnějších oblázkových pláží.
Podmanivá zátoka Vinogradišće se nachází na jižním pobřeží ostrova Svatý Kliment, největšího a nejznámějšího z Paklinských ostrovů. Tato hluboce členitá zátoka je jedním z nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších kotvišť ve vodách kolem Hvaru. V případě silného jižního větru narušujícího klid najdete alternativní možnost bezpečného kotvení na opačné straně ostrova v přístavu ACI Palmižana. Zátoka Vinogradišće, kterou místní námořníci nazývají Jižní Palmižana, nabízí malou písečnou pláž, výběr výjimečných restaurací, okouzlující lounge bar a krásnou promenádu zdobenou exotickými rostlinami dovezenými z různých koutů světa.
Pokud vás láká spíše podvodní svět než plachtění, můžete najít inspiraci v mém starším článku Potápění v Chorvatsku. Spoustu dalších informací najdete také v brožuře Nautické Chorvatsko.
Znáte typy chorvatských větrů?
Jaký vítr vás v Chorvatsku může potkat? To je docela důležitá informace nejen pro jachtaře, kterým se věnoval předchozí text, ale pro každého návštěvníka této zeme.
Severovýchodní a studený vítr bóra (bura), který nepřínáší srážky, jižní a vlhké jugo, oblíbený a stálepřítomný mistrál (maestral). Existuje také ostro, lebic, pulenat, tramontana, burin a zmorac.
Bura
Bura je suchý a chladný severovýchodní vítr, který fouká z pevniny do moře. Na pobřeží může dosáhnout rychlosti přes 200 km / h. Bura je nejmocnější v zimním období, kdy může trvat až 10 dní. Během léta obvykle fouká jeden nebo dva dny jako místní vítr. “Bóra je „specialitou“ východního pobřeží Jadranu a je v této oblasti skutečně nebezpečným větrem. Začíná totiž foukat náhle, silně a v nárazech. Vane ze severu nebo severovýchodu, a je to studený, padavý vítr,” píše o tomto větru portál Boatsafe a vy najdete další podrobnosti v celém článku Bóra v Chorvatsku je postrachem jachtařů. Kdy fouká a jak je tento vítr nebezpečný?
Jugo
Jugo je většinou teplý a vlhký jihovýchodní vítr. “Vytváří velké, dlouhé vlny. Vyvíjí se pomalu během 24 hodin a fouká až na 5-6 dní. Tlak vzduchu klesá a je zde mnoho nízkých deštivých mraků. Může se vyvinout v bouřlivý jižní vítr, aniž by pršelo. Během léta se vyskytuje místní vítr, zejména na jižním Jadranu,” píše portál Skipper City v článku Větry v Chorvatsku.
Mistrál
Vítr dobrého počasí. “Od začátku června do poloviny září převládá na Jadranu jihozápadní až severozápadní vítr nazývaný maestrál. Tento vítr je způsobený denní termikou, tedy nestejnoměrným ohřevem pevniny a moře. Obvykle začíná foukat okolo desáté hodiny a odpoledne dosahuje síly 3 až 5 Bf. Při západu slunce opět ustává. Maestrál je považován za vítr dobrého počasí, protože udržuje bezmračnou, modrou oblohu a na moři příjemnou teplotu. Netrvá-li i následující den, může to ohlašovat zhoršení počasí,” píše portál Yachting.com v článku Typické větry pro Chorvatsko.
Byl jsem v České televizi
Růst cen za pronájem apartmánů, dostupnost ubytování “na blind” a závěr hlavní turistické sezony byly hlavními tématy reportáže, která se minulý víkend objevila v České televizi. Byl jsem jedním z jejích hostů, tentokrát jsme se štábem ČT natáčeli přímo v Olomouci.
Reportáž byla nejen součástí Událostí České televize, ale tentokrát se objevila i jako samostatný příspěvek na jejím webu, kde si ji můžete pustit.
Recepty z Chorvatska
Ajvar
Paprika a lilek. To jsou základní ingredience balkánské pochoutky jménem ajvar. Pokud jste si někdy v Chorvatsku dali čevapi, pravděpodobně jste jej společně s cibulí nakájenou natenko dostali také na talíři. Jako mnoho jiných balkánských jídel, i ajvar má kořeny v turecké kuchyni.
Ingredience
Nemá cenu připravovat jednu skleničku, proto je tentokrát množství surovin v receptu docela velkorysé.
10 kg sladkých paprik
2,5 kilogramu lilku
3 chilli papričky
0,5 litru olivového oleje
1,5 dl octa
3 polévkové lžíce soli
můžete přidat i několik rozdrcených stroužků česneku
Postup
Papriky a lilek pečte zhruba půl hodiny v troubě vyhřáté na 200 stupňů. Papriky dejte do uzavřené nádoby nebo do velkého sáčku a nechejte trochu vychladnout. Zapařené půjdou snadněji loupat od zuhelnatělé slupky. Mezitím vydlabejte dužinu lilku, slupku můžete vyhodit. Oloupejte papriky a zbavte je semínek. Oba druhy zeleniny rozemelte, rozmixujte nahrubo nebo najemno nakrájejte. Přidejte chilli, případně česnek, sůl a ocet. Rozehřejte 2 decilitry oleje (ne příliš horkého) a přidejte ho ke směsi. Olej dobře promíchejte. Přidejte sůl a ocet. Postupně přidejte zbývající olej a duste na mírném plameni asi hodinu a půl. Hotové předělejte do sklenic, otočte dnem vzhůru a nechtejte vychladnout. Skladujte na chladném a tmavém místě.
Pokud chcete vařit z menšího množství surovin, může zkusit alternativní recept z časopisu Apetit.
Hudební okénko
Vlado Kalember
Letos sedmdesátiletý Vlado Kalember se proslavil s kapelou Srebrna Krila, později se dal na sólovou dráhu. Sám i s kapelou se soustředil na jednoduché poprockové melodie, později se skupinou 4 Asa “přitvrdil”. Na YouTube najde slušnou řádku jeho sólových písní i songů, které natočil s výše zmíněnými kapelami.
Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se k nám a žádná důležitá informace vám neunikne.
A to je protentokrát vše. Díky za všechny náměty a připomínky, postupně se je snažím zapracovat do obsahu. Pokud se vám Zprávy z Jadranu líbí, doporučte je prosím i svým příbuzným, kamarádům, či známým, kteří mají Chorvatsko rádi.
Ivo Heger