Zprávy z Jadranu 3/2023
O nedělích, kdy budou mít obchody zavřeno, řidičáku na motorový člun i receptu na tradiční chorvatský brudet.
Pozor na nakupování v neděli
Chorvatská vláda omezí nakupování v obchodech během nedělí a svátků. Nové opatření začne platit od 1. července. Obchodníci budou mít povoleno prodávat maximálně 16 nedělí v roce, termíny si budou moci sami vybrat. Výjimku nebudou mít ani pekárny, které bývaly často otevřené nonstop.
Opatření se naopak nedotkne prodejen na autobusových a železničních nádražích, na letištích a v přístavech, na čerpacích stanicích, v nemocnicích a kempech.
Omezení na 16 nedělí v roce začne fungovat už letos, protože ale začne platit od poloviny roku, v roce 2023 ještě většinu nedělí budou mít obchody otevřeno.
Český řetězec Sportisimo už je i v Chorvatsku
V polovině ledna se v Chorvatsku objevila první prodejna českého sportovního řetězce Sportisimo. Nachází se ve městě Gospić, které leží u dálnice ještě docela daleko od pobřeží. Pokud se vám něco na dovolené u moře rozbije, pravděpodobně si pro to do tohoto obchodu nepojedete. Ale pokud byste po odjezdu na dovolenou zjistili, že jste něco zapomněli doma, dá se to ještě cestou vyřešit.
Sportisimo dosud působilo jako síť prodejen a internetový obchod se sportovními potřebami a vybavením v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a Bulharsku. V budoucnu hodlá vybudovat v Chorvatsku až 20 prodejen a posilovat nákupy prostřednictvím internetu.
Část řetězců bude zveřejňovat ceny
Chorvatsko spouští projekt Bílé knihy obchodníků s cílem minimalizovat spekulativní a neopodstatněný růst tamních cen. Data budou přístupná na webu nebo prostřednictvím aplikace.
Prozatím bude projekt dvakrát do měsíce zveřejňovat ceny zhruba 350 výrobků. V Bílé knize budou data řetězců Konzum, KTC a Tommy. Ostatní, je jich zhruba sedm, se dosud nepřidaly. Zájemci ceny najdou například na webu Kretanje cijena. Trojice zapojených řetězců představuje 38 procent příslušného trhu.
Chorvatský stát k opatření vede inflace a růst cen, který podle odborníků nemá dostatečné opodstatnění. Obchodníci oproti tomu namítají, že zdražují jejich dodavatelé a oni musejí nárůst zahrnout do zvýšení ceny pro koncové zákazníky.
Je čas získat řidičák na loď
Do začátku hlavní sezony zbývá ještě dost času, abyste si vyřídili povolení řídit loď s motorem. Jinak než s “řidičákem na loď” to totiž v Chorvatsku nejde. Neplatí žádné limity obsahu motoru, jako například v České republice. Na Jadranu potřebujete průkaz bez výjimky na každou loď s motorem.
Pomůže vám můj starší článek na portálu eJADRAN.CZ. Díky němu budete řídit třeba i loď z půjčovny opravdu legálně. A třeba si časem koupíte i nějakou svoji a budete se na ní fotit jako ten Středoevropan níže na fotce.
Kulturní okénko
Dnes vám představím dalšího chorvatského hudebníka, který vyprodává stadiony nejen ve své vlasti. Je jím Marko Perković zvaný Thompson. Češi mu někdy říkají Český Landa, což je ovšem až příliš zjednodušující a vůči němu značně nefér. Jak lidsky, tak hudebně.
Perković je veteránem války za nezávislost Chorvatska a přezdívku získal díky samopalu, který v ní používal. Silně národovecké vyznění některých písní mu získávalo v době bojů slávu, dnes mu kvůli tomu někteří kritici nemohou přijít na jméno.
Jeho koncerty jsou plné neuvěřitelné energie (pár jich najdete na YouTube), planou na nich ohně a vlaje hodně chorvatských vlajek. Jestli máte rádi rockovou muziku, tak vás zrovna tohle určitě nezklame.
Poznáváme regiony Chorvatska - díl třetí
Vysoko na istrijském kopci
Vesnice Grožnjan, která je krásná jako z pohlednice a leží na kopci uprostřed klidné istrijské krajiny v blízkosti úrodného údolí Mirny, působí i dnes pohádkovým dojmem, přestože byla v polovině 20. století téměř odsouzena k zániku. Pod vlivem různých vládců - od rakouských císařů a králů až po italské panovníky a v důsledku měnících se hospodářských poměrů - měnila obec svou strukturu zejména od 20. let 20. století a po druhé světové válce. Mnoho obyvatel emigrovalo a zanechalo po sobě prázdné domy. Dříve ospalé místo bylo v roce 1965 prohlášeno za uměleckou vesnici, čímž ožilo a dnes vyzařuje vlastní energii a okouzluje své návštěvníky. Obec láká návštěvníky na řadu galerií, obchodů a akcí, jako je například známý jazzový festival, a tu a tam můžete nahlédnout umělcům pod pokličku. V několika kavárnách si můžete vychutnat široký výhled na zvláštní istrijskou krajinu s okolními vinicemi a olivovými háji.
Více se dozvíte na webu Chorvatského turistického sdružení, které nám poskytlo i tento text.
Samolepka na auto “Jedu do Chorvatska 2023”
I letos jsme vydali populární samolepku na auto “Jedu do Chorvatska”, tentokrát s letopočtem 2023. Pokud se vám líbí, můžete si ji u nás za 25 korun koupit.
Skywalk Biokovo
Už jste byli na vyhlídce nad Podgorou? Pokud ne, tohle video by vás mohlo trochu nalákat. Pokud tedy nemáte třeba závratě.
Recepty z Chorvatska
Brudet
Chorvatský brudet bychom mohli zjednodušeně označit za rybí guláš. Recept jsem získal od kuchaře pražských restaurací Chorvatský mlýn a Festina Lente, který použil tyto čtyři druhy ryb: oslič (hejk), orada (pražma), pagar (pražman) a škarpina (ropušnice).
Suroviny
Budete potřebovat: ryby – minimálně 3 druhy, cibuli, česnek, olivový olej, petrželovou nať, jablečný ocet, víno, bobkový list, loupaná rajčata z plechovky zvaná pelati.
Postup
Ryby očistíme, nakrájíme na kusy velikosti sousta a odložíme stranou. Na oleji zpěníme cibulku a česnek, přidáme rajčata, ocet a petrželovou nať. Povaříme, přidáme ryby a vaříme ještě 10 minut. V této dobu už směsí nemícháme, ryby by se rozpadly, proto stačí občas nádobou zahýbat, aby se pokrm nepřipálil.
A to je protentokrát vše. Díky za všechny náměty a připomínky, postupně se je snažím zapracovat do obsahu.
Ivo Heger