Zprávy z Jadranu 4/2023
O pamětihodnostech Istrie, snazším vyzvedávání léků na český eRecept, novém mostu u Omiše a nejpopulárnějšícj jménech chorvatských dětí.
V Chorvatsku si budete moci vyzvednout eRecept
Češi pobývající na dovolené v Chorvatsku budou moci v tamních lékárnách vyzvedávat české eRecepty. Umožňuje to zapojení České republiky do přeshraničního systému takzvané epreskripce a edispenzace, ve kterém je už nyní Chorvatsko, Finsko, Estonsko a Portugalsko. Česko na přistoupení pracuje od roku 2018.
Systém bude fungovat tak, že český pacient předloží v chorvatské lékárně eRecept a tamní pracovníci mu příslušný lék vydají. V řadě případů nepůjde o přípravek prodávající se pod stejným názvem v Česku, protože obchodní značky se často liší. Bude však obsahovat stejnou účinnou látku jako lék předepsaný lékařem.
Český pacient při převzetí zaplatí plnou cenu léku a po návratu do České republiky si dohodne příslušnou úhradu se svou zdravotní pojišťovnou. Je proto nutné vzít si doklad o zaplacení.
Chorvatské lékárny nebudou do systému zapojeny povinně, bude záležet na jejich rozhodnutí. Dá se ale předpokládat, že především ve větších sídlech bude vždy k dispozici lékárna, která službu zahraničním pacientům nabídne.
Obě část mostu u Omiše stavbaři spojili
Chorvatsko dokončilo další ikonický most. Není ani zdaleka tak dlouhý ani tak nákladný jako most na Pelješac, ale i on poutal značnou pozorost veřejnosti včetně turistů. Můžete se na něj podívat na YouTube.
Jde o most přes řeku Cetinu u Omiše, který bude součástí obchvatu města. Část trasy vede skrze skalní masiv nad Omišem. Obchvat by měl odvést tranzitní dopravu mimo centrum města, které bývá v turistické sezoně beznadějně ucpané a často se před ním tvoří dlouhé kolony.
Jaká jména dávali loni rodiče novorozencům?
Nejpopulárnějšími jmény, která loni dávali chorvatští rodiče svým dětem, bylo Luka pro chlapce a Lucija pro dívky. Oznámilo to chorvatské ministerstvo spravedlnosti a veřejné správy.
Za “vítězným” Lukou mezi chlapci následovala jména David, Petar a Ivan. V případě děvčat byla po Luciji Nika, Mila a Ema.
Chorvatské matriky loni zapsaly 34 414 novorozenců. Zhruba třetina jich přišla na svět v hlavním městě Zagrebu.
Vrátí se bývalá prezidentka zpět do úřadu?
V Chorvatsku se napřesrok uskuteční prezidentské volby. A už nyní se začíná spekulovat, kdo se stane vyzyvatelem současné hlavy státu Zorana Milanoviće.
Nabízí se Milanovićova předchůdkyně Kolinda Grabar-Kitarović. Žena se skvělým vzděláním a úctyhodnou kariérou v diplomacii stále v čele země v letech 2015 až 2020. A z očí svých krajanů rozhodně nesešla - dodnes je společensky velmi aktivní a setkává se s řadou světových politiků.
A navíc je zřejmě nejpopulárnější fanynkou chorvatského národního fotbalového týmu. Což v této zemi není zrovna málo. Tak uvidíme, koho nakonec její strana HDZ nominuje, hovoří se ještě o dalších třech jménech.
Kulturní okénko
Píšete mi, ať po několika písničkářích - mužích představím také nějakou úspěšnou chorvatskou zpěvačku. Tak tady jednu máte. Je jí Jelena Rozga, bývalá hvězda chorvatské kapely Magazin, která se v roce 2006 vydala na sólovou dráhu. Jako dítě byla baletkou, nyní se kromě muziky věnuje také herectví a dabingu.
Na YouTube najdete spopustu starších klipů, já vám sem dávám jeden docela nový.
Poznáváme regiony Chorvatska - díl čtvrtý
Istrie – Po stopách nejmenších měst na světě
Na Istrii se vystřídaly mnohé civilizace a kultury, které po sobě zanechaly mnohem víc, než jen historické příběhy. V nevelké oblasti naleznete předhistorická hradiska i antická městečka. Dokonce i ta středověká, opevněná, která si přivlastnila téměř každý pahorek nacházející se ve vnitrozemí Istrie se zachovalými charakteristickými ulicemi, náměstím, kostelem i městskou lodžií. Zjistěte, proč se Humu říká nejmenší město na světě, a co inspirovalo francouzského spisovatele Julese Verna k tomu, aby děj jednoho ze svých románů umístil do města Pazinu. Zjistěte také, proč Dvigrad v 17. století jednoduše zmizel ze světa a mnoho dalších věcí. Brány istrijských městeček jsou pro vás otevřeny dokořán.
Celý text najdete na webu eJADRAN.CZ.
Ladíme se na léto
Jestli už se nemůžete dočkat výjezdu “na jih”, pojďte se kochat krásnými obrázky.
Recepty z Chorvatska
Těstoviny s mušlemi
Tomuhle receptu se někdy také říká těstoviny po námořnicku. Potřebujete na něj kilogram slávek, které očistíte a odtrháte od nich „fousy“, viz můj recept na slávky na buzaru na webu eJADRAN.CZ. Suroviny vám budou stačit na tři porce.
V tomto receptu porušíte základní zásadu přípravy špaget, tedy vaření ve velkém množství vody. Tentokrát je budeme připravovat ve vodě z mušlí. Díky tomu nasají spoustu chuti.
V hrnci na olivovém oleji a troše másla opečete na pátky nakrájený česnek. Stačí asi tři stroužky, které poté vytáhnete a vyhodíte. Komu se česnek nechce loupat a krájet, může jen jednotlivé stroužky zmáčknout naplocho nožem.
Do takto aromatizovaného olivového oleje přidejte slávky a nechejte asi 5 minut, aby se otevřely. Mušli, která se v teple neotevřela, odstraňte, nebude dobrá. Poté většinu slávek vyberte z mušlí a skořápky vyhoďte. Nechejte si jen cca pár celých mušlí ve skořápkách na ozdobení jídla na talíři. Mušle pustily vodu, do které nyní přidejte asi 300 gramů špaget a míchejte, dokud nejsou aspoň trochu ohebné a neponoří se. Vařte cca 10 až 15 minut. Když je v hrnci málo tekutiny a špagety by se mohly začít připalovat, přilijte trochu horké vody z varné konvice. Tento postup opakujte do uvaření. Nakrájejte a přidejte do špaget větší rajče nebo několik cherry rajčat.
Když jsou těstoviny hotové (jsou měkké a v hrnci nezbývá žádná tekutina), zasypte je nasekanou petrželkou, nechejte ještě minutu v hrnci, ochutnejte a případně dosolte.
Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se k nám a žádná důležitá informace vám neunikne.
A to je protentokrát vše. Díky za všechny náměty a připomínky, postupně se je snažím zapracovat do obsahu.
Ivo Heger