Zprávy z Jadranu 7/2023
Novinky v Schengenu, ústřice, letní čas v Chorvatsku, rozhovor s umělou inteligencí i energický violoncellista Stjepan Hauser. A nádavkem pozvánka na Brijuni.
Na letištích skončily hraniční kontroly
Chorvatská letiště přešla k 26. březnu do režimu, ve kterém cestující z schengenského prostoru nemusejí předkládat doklady. Čechy tak při cestování čeká pouze běžná bezpečnostní kontrola. Přechod k Schengenu je tím v Chorvatsku završen.
Změna mimo jiné umožní odbavit v létě výrazně více cestujících. Ti pochopitelně stále musejí mít u sebe doklady totožnosti, podobně jako například při cestě autem. Pas nebo občanský průkaz ale budou předkládat jen při namátkových kontrolách, nikoliv standardně.
Zrušení hraničních kontrol v rámci letů uvnitř EU se týká všech sedmi chorvatských mezinárodních letišť, tedy letiště v Záhřebu, Splitu, Zadaru, Dubrovniku, Osijeku, Pule a Rijece.
Co si o Chorvatsku myslí umělá inteligence?
Poslední týdny patří ve veřejném prostoru umělé inteligenci, respektive flexibilním jazykovým modelům. Proto jsem ten úplně nejpopulárnější požádal o pár informací o Chorvatsku. Bylo to moje první vědomé setkání s touto neuronovou sítí, tak se nedivte úvodní otázce.
Mezi odpověďmi byla i jedna zjevně chybná, umělá inteligence mi totiž napsala, že v Chorvatsku se stále jako měna používá kuna. Tuto větu jsem proto do rozhovoru nezahrnul.
Pořadí otázek a grafickou podobu textu jsem po skončení rozhovoru ještě mírně upravil.
Umíš česky?
Ano, umím česky. Jak vám mohu pomoci?
Znáš portál ejadran.cz?
Ano, slyšel jsem o portálu ejadran.cz. Jedná se o český turistický portál, který se specializuje na cestování a dovolenou v Chorvatsku a dalších zemích Jaderského moře. Na portálu najdete mnoho užitečných informací a tipů na dovolenou v Chorvatsku, jako jsou informace o ubytování, atrakcích, plážích a dalších aktivitách.
Kolik Čechů loni navštívilo Chorvatsko?
Podle statistik zveřejněných chorvatským Národním úřadem pro statistiku navštívilo Chorvatsko v roce 2022 celkem 695 974 turistů z České republiky.
Kolik jich očekáváš v letošním roce?
Jako umělá inteligence nemohu přesně předpovědět, kolik českých turistů navštíví Chorvatsko v roce 2023, protože závisí na mnoha faktorech, jako jsou ekonomické podmínky, politická situace a další faktory ovlivňující cestovní ruch. Nicméně, pokud se situace se Covid-19 zlepší a bude možné cestovat, může být očekáváno, že počet českých turistů v Chorvatsku se zvýší.
Jaké místo v Chorvatsku je považováno za nejkrásnější?
Chorvatsko má mnoho krásných míst, takže je těžké určit nejkrásnější místo. Každé místo má své jedinečné kouzlo a krásu. Nicméně, některá místa jsou velmi populární a oblíbená mezi turisty.
Mezi nejkrásnější a nejoblíbenější místa v Chorvatsku patří: Plitvická jezera - národní park s křišťálově čistými jezery a vodopády. Dubrovník - historické město s opevněním a nádherným výhledem na Jaderské moře. Hvar - ostrov s krásnými plážemi a vinnými sklípky. Split - město s antickými památkami, jako je Diokleciánův palác. Zadar - město s historickými památkami a unikátními vodními orgány. Rovinj - malebné přímořské město s romantickými uličkami a malebným přístavem. Korčula - ostrov s krásnou přírodou a historickým středověkým městem. Trogir - malebné město s unikátní architekturou a historickými památkami. Brac - ostrov s nejkrásnější pláží Chorvatska, Zlatni Rat. Pula - město s antickými památkami, jako je římský amfiteátr.
Každé z těchto míst nabízí turistům něco zcela odlišného, ale všechny jsou to krásná místa, která stojí za návštěvu.
Co bys doporučil vzít si lidem, kteří letos vycestují do Chorvatska?
Pokud plánujete letní dovolenou v Chorvatsku, můžu vám doporučit následující věci, které byste měli zvážit, abyste si svou dovolenou co nejvíce užili:
Platné cestovní doklady a pojištění - Měli byste mít platný cestovní pas nebo občanský průkaz a také zdravotní pojištění. Oblečení a obuv - S ohledem na počasí a plánované aktivity byste měli zvolit vhodné oblečení a obuv. Sluneční krém a opalovací prostředky - Chorvatsko je známé svým slunečným počasím, proto je důležité se chránit před slunečními paprsky. Koupací potřeby - Pokud plánujete koupání v moři, nezapomeňte si vzít plavky a ručník. Mapa a navigace - Pokud plánujete cestovat po Chorvatsku, je užitečné mít s sebou mapu nebo navigaci. Chorvatský jazyk - Pokud neumíte chorvatsky, může být užitečné naučit se alespoň základy, aby bylo cestování snazší. Rezervace ubytování a dopravy - Doporučuji si předem zarezervovat ubytování a dopravu, aby bylo zajištěno pohodlné a bezproblémové cestování.
Děkuji ti.
Rád jsem pomohl. Pokud budete mít další otázky, neváhejte se zeptat.
Rozhovor jsem vedl s umělou inteligencí na adrese https://chat.openai.com/chat
Samolepky Jedu do Chorvatska 2023
Ještě nám zbývá na skladě několiv letošních výročích samolepek. Objednat si je můžete v našem e-shopu. Stojí jen 25 korun a poštovné.
Pozor, náš e-shop bude mít zhruba měsíc pauzu (hádejte, kam pojedu). Budeme proto moci vyřídit pouze objednávky došlé do 15. dubna. A pak zase až 15. května. Pokud tedy chcete tuto nebo jinou samolepku nebo cokoliv dalšího z naší nabídky, je nejvyšší čas.
Letní čas v Chorvatsku
Minulý víkend se u nás měnil čas ze středoevropského na letní. Jak víte, hodiny se v neděli ve 2 hodiny posunuly na 3. hodinu. V Chorvatsku probíhá změna stejně a přechod na letní čas i návrat ke středoevropskému se vztahuje ke stejným temínům. Je to poslední neděle v březnu a poslední neděle v říjnu.
Přechod na letní čas probíhá především v zemích Evropy a Severní Ameriky, jinde spíše výjimečně. V Evropě jej dočasně zavedli během obou světových válek, potřetí se vrátil ve 70. letech minulého století.
Evropská unie se před časem shodla, že střídání času zruší. Státy se však zatím nedokázaly domluvit, který čas by měl zůstat jako jediný napořád. Zda ten astronomický, jinak též pásmový, kterému se někdy nesprávně říká “zimní” nebo čas posunutý o hodinu proti normálu, kterému říkáme letní.
Kulturní okénko
O tomhle chlapíkovi už jste možná slyšeli jako o polovině populárního dua 2Cellos. Stjepan Hauser jej vytvořil společně s Lukou Šulićem. V současné době Hauser koncertuje samostatně (například 27. října 2023 by měl vystoupit v Praze).
Hauser o sobě říká, že je dynamickým violoncellistou, který bere svět útokem. Spolupracoval například s Eltonem Johnem a dalšími uměleckými legendami, jako je Andrea Bocelli nebo Red Hot Chili Peppers.
Další informace o Hauserovi najdete na jeho webu, videa pak na YouTube.
Poznáváme chorvatské národní parky - díl druhý
Ostrovní ráj Istrie
Malebná krajina ve svěží zeleni, obklopená šuměním moře - přesně takovou krajinu najdou návštěvníci v Národním parku Brijuni. Brijuni je skupina ostrovů tvořená dvěma většími a dvanácti menšími ostrovy na jihozápadním pobřeží Istrie nedaleko Puly. Moře, které ostrovy obklopuje, je rovněž chráněné a patří k národnímu parku. Park nabízí svým návštěvníkům řadu možností, například při šnorchlování na východní straně ostrova Veliki Brijun v zátoce Verige můžete nejen obdivovat jedinečný podmořský svět, ale také objevit ruiny římské vily.
Není to však jediná historická památka v národním parku: chcete-li se dozvědět více o historii souostroví, vyplatí se navštívit také byzantské castrum a nedalekou baziliku svaté Marie. Pro sportovně založené turisty je rozhodně nutný výlet na kajaku na ostrov Mali Brijun, který zaujme svou nedotčenou přírodou a bohatým historickým dědictvím.
Připraveno na základě materiálu Chorvatského turstického sdružení.
Recepty z Chorvatska
Ústřice
Pokud budete mít možnost ochutnat u Jadranu ústřice, určitě je vyzkoušejte. Nejlépe přímo na farmě, která je chová a prodává. Jednak budou stoprocentně čerstvé, jednak za ně zaplatíte výrazně méně než jakékoliv tamní restauraci. O ceně v české restauraci ani nemluvím.
Já jezdím na ústřice na poloostrov Pelješac. Kdykoliv mám cestu na Makarskou nebo ještě níže, snažím se udělat si jeden výlet na Pelješac, dát si na farmě Ledinić.
Farma prodává jak mušle, kterým se tady říká školjke, a ústřice nazývané kamenice. Dejte si pár ústřic, pro začátek třeba dvě nebo tři na osobu. A rozhodně si pak odvezte na apartmán nebo do karavanu taky mušle, budete jich potřebovat kilo na osobu.
A teď k samotným ústřicím. Pokud je budete jíst přímo na farmě, klidně si je nechejte otevřít a připravit. Dostanete k nim citron a chléb zvaný kruh. Určitě si objednejte také pití, nejlépe domácí stolní víno. Na Pelješacu je téměř nemožné dostat na stůl nekvalitní víno.
Jestli si chcete ústřice připravit sami, je to jednoduché. Vezměte ústřici do utěřky vyboulenou stranou dolů. Do spoje obou polovin lastury vložte nůž a když je dostatečně hluboko, trochu jím otočte. Posuňte nuž kousek dál a zopakujte. A ještě několikrát, až se mušle otevře. Odstraňte případné kousky lastury a odškrábněte maso mušle od lastury.
A můžete konzumovat, doporučuji zakápnout citronem a vidličkou vložit od úst. Populárnímu vysrkávání ústřice z lastury jsem na chuť nepřišel.
Pokud byste chtěli vidět video, nějaká jsem vám uložil na webu ejadran.cz.
Dobrou chuť!
Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se k nám a žádná důležitá informace vám neunikne.
A to je protentokrát vše. Díky za všechny náměty a připomínky, postupně se je snažím zapracovat do obsahu. Pokud se vám Zprávy z Jadranu líbí, doporučte je prosím i svým příbuzným, kamarádům, či známým, kteří mají Chorvatsko rádi.
Ivo Heger