Zprávy z Jadranu 9/2023
Populární splitská hra PICIGIN, řízení lodě v Chorvatsku, další informace k zákazu nedělního maloobchodního prodeje, recept na černé rizoto a pár dalších zajímavostí.
Jak je to s povolením k řízení lodi?
O řízení lodi jsem se zmínil už v třetím vydání našich Zpráv z Jadranu. Protože jste si ale vyžádali podrobnosti, přikládám dva své články na toto téma.
Pokud vás láká představa plavit se po Jadranu na palubě člunu nebo lodi, měli byste vědět, jaké podmínky musíte splňovat. Jiné podmínky platí pro Českou republiku a jiné pro Chorvatsko. Země u Jadranu navíc svá pravidla před několika lety změnila.
Na jaký typ lodě tedy „řidičák“ nepotřebujete? Stručně řečeno: na malý člun bez motoru. Nenechte se zmást nepravdivými informacemi, že na řízení člunu do výkonu 4 kW (tedy zhruba 5 HP – koňských sil) nepotřebujete průkaz, není to pravda. Pravidla se v posledních letech změnila a v zásadě platí jednoduché pravidlo: člun s motorem se smí řídit jen s povolením.
Že například některé půjčovny toto pravidlo porušují a můžete si u nich pronajmout člun či loď “bez papírů” je druhá věc. Kdyby došlo k nějakému maléru, máte velký problém.
Proto si v dalším článku můžete přečíst, jak takový “řidičák” získat.
Udělejte si “řidičák” na loď
Chcete prožít dovolenou v Chorvatsku úplně jinak než doteď? Zkuste se podívat na Jadran z paluby motorového člunu. Uvidíte, že vás to bude bavit.
Podmínkou pro samostatné vedení lodě je „řidičák na loď“, kterému se česky říká VMP (vůdce malého plavidla), v našem případě rozšířený o mezinárodní průkaz. Dá se bez problémů získat v České republice. Podmínkou je absolvování teoretického kurzu, praktické zkoušky a písemných testů. Opravňuje vás nejen vyrazit s motorovým člunem na evropské řeky a přehrady, ale také na moře, a to do jedné námořní míle od břehu. V praxi to znamená, že po moři můžete doplout i na ostrov vzdálený dvě námořní míle (tedy zhruba 3,7 kilometru) od pevniny, počítá se „jedna míle z každé strany“. To už je slušné.
Já sám jsem absolvoval kurz na podzim roku 2020. Stál zhruba šest tisíc korun a zahrnoval dvoudenní víkendovou teoretickou přípravu, poté krátké projetí lodí na Baťově kanálu a následně absolvování zkoušky v Přerově. Na webu Státní plavební správy najdete i konkrétní podmínky, které musíte splňovat.
Kromě Přerova má úřad svá pracoviště také v Praze a v Děčíně, takže si můžete vybrat, kde chcete zkoušku absolvovat. Jejím obsahem jsou počítačové testy ověřující teoretické znalosti.
Samotná teoretická příprava samozřejmě nejvíce připomíná autoškolu. Základní právní předpisy, „dopravní značky“ (tedy například bóje), právo přednosti v plavbě, signalizace, počasí, zdravověda. Praktická zkouška v mém případě zahrnovala krátké vyzkoušení, jak loď manévruje ve výtlačném režimu a ve skluzu (termíny vám vysvětlí instruktor), přiražení k molu a projetí plavební komorou.
Chcete si testy hned vyzkoušet a zjistit, co už víte? Můžete je absolvovat nanečisto.
A pozor: Kurz vás připraví na úspěšné absolvování zkoušek, nikoliv na skutečnou plavbu, v tom je rozdíl. Získáte doklad, ale budete potřebovat praxi.
Když už „řidičák“ máte, je čas vyrazit na vodu. Mně se osvědčila nikoliv loď z půjčovny a dokonce ani ne vlastní koupený člun. Pomohly mi dva týdny na ostrově, kam se jinak než člunem nedostanete. Majitelé apartmánu jsou na to připraveni a půjčí vám za přijatelný poplatek menší loďku s motorem. Když vyrazíte každý den na krátkou plavbu na nákup, na zmrzlinu, na pizzu nebo prostě na výlet, naučíte se s lodí mnohem více, než kdybyste měli během dovolené dvakrát půjčený člun od východu do západu slunce. A zaplatíte méně. V sezoně v letoviscích dáte za člun běžně 150, ale i 220 euro denně. Mně stála loďka denně 25 euro. Ano, malá, s motorem o výkonu pouhých pěti koňských sil, ale zcela dostačující a na naučení výborná. Za 12 dnů to bylo 300 euro.
Jděte do toho, ještě můžete stihnout letošní sezonu.
Samolepky Jedu do Chorvatska 2023
Ještě nám zbývá na skladě několiv letošních výročních samolepek. Objednat si je můžete v našem e-shopu. Stojí jen 25 korun a poštovné.
Pozor, náš e-shop bude mít zhruba měsíc pauzu (hádejte, kam pojedu). Budeme proto moci vyřídit pouze objednávky došlé do 15. dubna. A pak zase až 15. května. Pokud tedy chcete tuto nebo jinou samolepku nebo cokoliv dalšího z naší nabídky, je nejvyšší čas.
Znáte picigin? Možná má kořeny v Praze!
Bývá označován za nejvíce splitský sport na světě. A tak trochu básnicky se říká, že picigin je způsob života, který tvoří prvky volejbalu, tenisu, akrobatiky a slunce.
V každém případě jde o sport provozovaný v mělké vodě s míčkem, takzvaným balunem, který vznikne oloupáním, očištěním a vybroušením obyčejného tenisáku. Hraje se oběma rukama a cílem je co nejdéle udržet míček nad hladinou moře.
Picigin hraje najednou zpravidla pět lidí rozmístěných do kruhu a stojících ve vodě, která hráčům sahá zhruba po kotníky. Míček se odpaluje nejvíce dlaněmi. Neexistuje žádné bodování, jde především o dojem, který účastníci vyvolají svou šikovností a akrobacií.
Picigin vznikl na pláži Bačvice ve Splitu. Podle některých zdrojů jej tady začali hrát splitští studenti, kteří se vrátili z pobytu v Praze. V Čechách jim učarovalo vodní pólo, které ale v mělkých vodách u pláže nešlo hrát, a tak si vytvořili vlastní hru.
Dnes už existuje i světový šampionát v piciginu a hra je rovněž zapsána na seznamu nehmotného dědictví UNESCO.
Podrobnosti k zákazu nedělního prodeje
O novém zákonu, který v Chorvatsku omezí otevírací dobu obchodů, už jsem psal. Nové opatření začne platit od 1. července. Obchodníci budou mít povoleno prodávat maximálně 16 nedělí v roce, termíny si budou moci sami vybrat. Nyní už je také jasné, jaké budou z tohoto nového opatření výjimky.
Výjimky
Na koho se zákaz nedělního prodeje nevztahuje? Obchody na autobusových a vlakových nádražích, letištích a trajektových přístavech, přístavech vnitrozemské plavby, lodích, nemocnicích, hotelech a kempech. Opatření nebude omezovat také trhy a rodinné farmy, muzea a kulturní instituce a čerpací stanice.
Trafiky budou mít otevřeno v neděli a ve svátky jen dopoledne mezi 7. a 13. hodinou.
Neděle pracovního klidu se nevztahuje ani na nákup prvotních zemědělských produktů, prodej vlastních zemědělských produktů ve stáncích a lavicích na maloobchodních trzích a prodej vlastních zemědělských produktů ve stáncích a lavicích na velkoobchodech, příležitostný prodej na veletrzích a veřejných akcích, prodej prostřednictvím automatů a prodej na dálku.
Informace jsem čerpal z textu českého velvyslanectví v Zagrebu.
Recepty z Chorvatska
Crni rižot neboli černé rizoto
Pokud si pod pojmem rizoto “představujete” českou variantu, tedy “uvařím rýži, smíchám s nakrájeným dušeným/pečeným masem, zasypu eidamem a hotovo”, pak budete zklamáni. Černé rizoto je variací na klasický středomořský pokrm vznikající vařením rýže s vysokým obsahem škrobu ve vývaru. Konzistencí se blíží spíše řídké kaši.
Ingredience
Šálek kulatozrnné rýže (asi 200 gramů)
1 litr vývaru (kuřecí, hovězí, zeleninový - jak chcete)
Sáček sépiového inkoustu (v Chorvatsku ho koupíte pod názvem crnilo sipe)
Mořské plody dle libosti
100 g tvrdého strouhaného sýra (například Granna Padano, Grand Moravia, Parmigiano Reggiano - nešetřete na něm a kupte opravdu kvalitní)
Dvě lžíce másla
Cibule, česnek, olivový olej
Postup
Ve vyšší pánvi nebo v hrnci na olivovém oleji zpěníte nadrobno nakrájenou cibuli a dva rozdrcené stroužky česneku. Přidáte rýži a chvíli ji opékáte, aby se každé zrnko obalilo olejem. Pokračujete sépiovým inkoustem, který do směsi vmícháte. Já jej zpravidla bez problémů koupím i v té nejmenší prodejně Ribola, mají jej v chladicím pultu. Kdo chce, může v této fázi přilít také deci kvalitního bílého vína, já jej zpravidla vynechávám.
Mezitím v druhé nádobě přiveďte k varu vývar a osolte jej. Postupně jen po naběračkách začněte přidávat do rýže. Přidejte naběračku, zamíchejte, chvíli počkejte, znovu zamíchejte. Přidejte mořské plody. Buď směs, nebo klidně třeba jen mušle. Záleží, co máte k dispozici. V Česku volím často mraženou směs z Makra, mají jí tam několik druhů.
Když rýže v pánvi přestává být tekutá, přidejte další naběračku vývaru. Takto pokračujte do změknutí rýže. Čas je závislý na jejím konkrétním druhu, zpravidla je to přes 20 minut. Když vám dojde vývar před změknutím rýže, používejte horkou vodu z konvice.
Italové vaří rizoto “al dente”, tedy “na skus”. Vám by připadalo nedovařené, takže pánev odstavte až v okamžiku, kdy jsou zrna opravdu uvařená. Přidejte ještě jednu naběračku vývaru, rozmíchejte v rýži máslo a nechejte pět minut odpočinout. Pak ještě do rizota zapracujte sýr. Trochu sýra pak použijte na posypaní jednotlivých porcí na talířích. Ty můžete také dozdobit bylinkami (mátou, bazalkou), případně několika malými rajčátky nakrájenými na poloviny.
Dobrou chuť!
A na závěr ještě velké díky Markétě a Martinovi Drábovým, kteří mě v mém tápání navedli na správnou cestu, kde sépiový inkoust snadno (a velmi levně) kupovat. Posílám pozdravy do Podstrany a těším se na další milá setkání.
Už jste členy naší skupiny Milujeme Chorvatsko – diskusní fórum na Facebooku? Přidejte se k nám a žádná důležitá informace vám neunikne.
A to je protentokrát vše. Díky za všechny náměty a připomínky, postupně se je snažím zapracovat do obsahu. Pokud se vám Zprávy z Jadranu líbí, doporučte je prosím i svým příbuzným, kamarádům, či známým, kteří mají Chorvatsko rádi.
Ivo Heger